Vai ūdens sausina ādu?
Ūdens ir nepieciešams cilvēka dzīvības uzturēšanai, taču ne vienmēr tas atbilst mūsu vajadzībām. Arī Latvijā salīdzinoši daudzās mājās pa krānu tek ūdens, kas rada būtiskas problēmas cilvēkiem ar jutīgu ādu. Āda var kļūt pleķaina, sausa un/vai niezēt. Sekas būs atkarīgas no ūdens kvalitātes, tā lietošanas ilguma un konkrētā ādas tipa.
Par cietu ūdeni varam uzskatīt ūdeni, kurā magnijs un kalcijs ir vairāk kā 50 mg/l. Latvijā ciets ūdens ir samērā izplatīts un to var droši lietot uzturā, taču, ja jums ir jutīga āda, ir vērts noskaidrot, kā tikt galā ar šo situāciju.
Jānosaka ūdens ķīmiskais sastāvs
Pirmās indikācijas par ūdens cietību ikviens var mēģināt ieraudzīt savās mājās ar neapbruņotu aci, aplūkojot santehniku un tējkannu. Ja tās iekšpusē regulāri sakrājas kaļkakmens nosēdumi (graudiņi vai plēksnes) un ūdens krāns un santehnika ir ar baltiem pleķiem, tās ir indikācijas, ka jums ir ciets ūdens. Tajā pašā laikā, lai iegūtu pilnu izpratni par ūdens kvalitāti ir jāveic ūdens analīzes.
Internetā vai saimniecības veikalos reizēm pārdod ūdens PH skalas testerus. Tās ir nelielas papīra plēksnītes, kuras pēc iemērkšanas ūdenī iezīmējas dažādās krāsās. Šādi testi var dot sākotnēju priekšstatu, bet to uzticamība nav pārāk augsta. Ūdeni pārbaudot laboratorijā, papildus tā cietībai tiek noteikti arī daudzi citi būtiski ķīmiskie parametri. Iespējams, jūsu ūdens ir dzelžains vai satur kaitīgus smagos metālus? Noteikt smago metālu klātbūtni pēc garšas ir praktiski neiespējams, taču to klātbūtne var radīt negatīvas sekas jūsu veselībai.
Lai pārbaudītu ūdeni, ir jāaiznes paraugs uz sertificētu laboratoriju vai jāpiesaka parauga paņemšana mājās. Ja izlemjat paraugu nest paši, noteikti painteresējaties par tā pareizu noņemšanu. Aplama rīcība var sabojāt paraugu un iegūtie dati nebūs uzticami.
Man ir ciets ūdens, ko darīt?
Ja ūdens ķīmiskās analīzes apstiprina, ka jums ir ciets ūdens – tās nav beigas. Šobrīd ūdens attīrīšanas tehnoloģijas ļauj to padarīt mīkstāku vai uzlabot jebkuru citu ūdens parametru (raksturlielumu). Lai to panāktu tiek uzstādīti filtri ūdens attīrīšanai. Tos var uzstādīt uz ienākošā ūdens caurulēm, nodrošinot, ka attīrīts tiek pilnīgi viss ūdens. Otra iespēja ir uzstādīt tikai atsevišķās vietās, piemēram, zem izlietnes.
Vērts pieminēt, ka ūdens filtri privātmājām mūsdienās tiek uzstādīti ne tikai, lai uzlabotu ūdens garšu, smaržu un izskatu, bet arī, lai ietaupītu elektrību. Skan paradoksāli, taču ciets ūdens rada daudzas nebūšanas un sausa āda ir tikai viena no problēmām.
Ūdens sild-elementu aizkaļķošana jeb apaugums būtiski apgrūtina to darbību. Rezultātā ūdens uzsildīšanai tiek patērēts lielāks elektrības daudzums. Tāpat cietā ūdenī arī ir jāpievieno vairāk mazgājamais līdzeklis, lai izmazgātu drēbes.
Ko nedarīt, ja ieplānota ūdens mīkstināšana?
Ūdens mīkstināšana ir apsveicama, jo mazinās problēmas jutīgai ādai, taču arī to var pārforsēt. Uzstādot ūdens filtrus, ir svarīgi neaiziet galējībās. Iespējams, esiet pamanījuši, ka kalnu upēs un avotos ūdens ir gards, taču nomazgāt no tā ziepes vai šampūnu ir praktiski neiespējami. Tas pats var notikt arī jūsu mājās, ja ūdens mīkstinātāji tiks uzstādīti nepareizi.
Lai izvairītos no šādām nepatikšanām ir būtiski, lai ūdens filtru uzstādīšana tiktu veikta pareiza. Ja nepieciešams atbalsts ūdens filtru izvēlē, iegādē vai uzstādīšanā mēs varam palīdzēt atrast labāko risinājumu.
- Categories:
- Noderīgi