Ciets ūdens

  • 2021-06-29

    Ciets ūdens

    Vai man mājās ir ciets ūdens?

    Ūdens cietība tiek mērīta nosakot dažādu sāļu, t.sk. kalcija un magnija jonu koncentrāciju ūdenī. Ciets ūdens satur arī citus piemaisījumus, bet precīzi noteikt tā sastāvu var tikai testēšanas laboratorijā.

    Mājas apstākļos mēs katrs varam pārbaudīt dzeramā ūdens garšu, smaržu un zināmā mērā arī tā cietību vai mīkstumu. Kā to izdarīt? Pavisam vienkārši. Atveriet savu elektrisko tējkannu un palūkojoties iekšā. Ja redzat tajā baltas nogulsnes vai pat šķēpeles, ūdens ir ciets.

    Cieta ūdens ietekme uz veselību

    Lietojot cietu ūdeni uzturā, nav jāuztraucas par ietekmi uz veselību. Šobrīd nav zinātniski pierādījumi par to, ka ciets ūdens vai gluži pretēji mīksts negatīvi ietekmētu veselību. Tajā pašā laikā ir citas blakusparādības, ka atsaucas nevis uz veselību, bet uz maciņu.

    Jutīgas ādas īpašnieki gan varētu apgalvot pretējo. Viņiem pēc mazgāšanās ar pārlieku cietu ūdeni āda kļūst sausa. Lai atgūtu tvirtumu var nākties to papildus eļļot vai apstrādāt ar krēmiem. Sīkums, bet vienalga nepatīkami.

    Vai ciets ūdens rada papildus izmaksas?

    Jā, viennozīmīgi. Sildelementu aizkaļķošanās veļasmašīnā, trauku mašīnā vai elektriskajā tējkannā automātiski palielinās elektrības patēriņu. “Aizaudzis” ūdens sildelements nespēj efektīvi un ātri uzsildīt ūdeni, jo karstumam vispirms ir jāsasilda uzaugušie kaļķa slāņi.

    Tajās mājās, kur uzstādīti elektriskie ūdens boileri problēmas var būt vēl daudz lielākas. Ja aizkaļķosies boileris – ierīce, kas patērē visvairāk elektrību, to pilnīgi noteikti pamanīsiet savos elektrības rēķinos. Šī iemesla dēļ speciālisti iesaka tīrīt boileri vismaz reizi 1 – 2 gados. Ja neesat to nekad darījuši, noteikti atveriet vaļā un paskatieties, vai tas nav apkaļķojies.

    Ja ūdens cietība ir pārlieku liela un atkaļķošana nekad nav veikta, pastāv iespēja, ka var drīz nākties vest uz remontu savu sadzīves tehniku. No tā gan var izvairīties laicīgi pievēršot uzmanību ūdens kvalitātei un ierīču elementu tehniskajam stāvoklim.

    Papildus vērts pavērot, cik daudz mazgājamo līdzekli izmantojat drēbju mazgāšanā. Uz katra līdzekļa iepakojuma ir norādīta instrukcija par vēlamo patēriņu. Mājās, kur ūdens ir ciets, mazgājamo līdzekli var nākties lietot krietni vairāk, jo tas vienkārši neputo kā nākas.

    Varbūt man ir mīksts, nevis ciets ūdens?

    Arī atšķirt mīkstu ūdeni mājas apstākļos ir salīdzinoši viegli. Paņemiet šķidrās ziepes vai šampūnu, uzlejiet nedaudz uz rokām, saberzējiet un pamēģiniet nomazgāt. Cietā ūdenī ziepes nomazgāt būs viegli, bet mīkstā daudz grūtāk.

    Kopumā Latvijā ūdens krietni biežāk ir pārlieku ciets, nevis mīksts. Tiem, kas vēlas novērst šīs problēmas šobrīd ir pieejami dažādi efektīvi risinājumi.

    Ūdens filtri mīkstam vai cietam ūdenim

    Ūdens filtri ir dažādi. Kaļķainu ūdeni var mīkstināt, uzstādot ūdens mīkstināšanas filtrus. Tie attīrīs jūsu dzeramo ūdeni ne tikai no katlakamens, bet arī dažādiem nitrātiem, organiskām vielām, nedaudz arī no dzelzs. Iespējams, sajutīsiet atšķirības garšā, taču pilnīgi novērosiet, ka ūdens vairs neatstāj baltas nogulsnes.

    Lai nodrošinātu filtra ilgmūžību tam ir jāveic periodiska attīrīšana, kas mūsdienu filtru sistēmām var tikt iestatīta arī automātiskā režīmā. To, cik bieži filtri jātīra ietekmēs patērētā ūdens daudzums un tas, cik piesārņots ir sadzīvē izmantotais ūdens.

    Reizēm ūdens pēc filtrēšanas šķiet pārlieku sāļš vai kaļķains. Tas nozīmē, ka filtrs nedarbojas kā nākas un nepilda savu funkciju. Ja konstatējat šādu problēmu, sazinieties ar ūdens attīrīšanas speciālistiem, lai saņemtu bezmaksas konsultāciju vai pieteiktu vizīti uz mājām.

    Vai man ir nepieciešams uzstādīt ūdens filtrus?

    Mēs esam apskatījuši galvenās problēmas, ko rada pārlieku ciets, vai retāk mīksts ūdens un kā “uz aci” noteikt tā stāvokli.

    Diemžēl, pastiprinoties industrializācijai un lauksaimnieciskajai darbībai, arī ūdens Latvijā kļūst piesārņotāks. Tas nozīmē, ka ūdens var būt ne tikai ciets, bet arī saturēt kaitīgas baktērijas, ķīmisko piesārņojumu, organiskās atliekas u.c. piemaisījumus.

    Pēc garšas vai smaržas šos piemaisījumus nevar noteikt un ir jāveic ūdens analīzes. Ja dzīvojat pilsētā, kur par ūdens apgādi rūpējas pašvaldība, problēmas būs mazāk. Viņi dara, ko var, bet piesārņojumu var radīt arī savu mūžu nokalpojušas ūdens caurules.

    Ja vēlaties pārliecināties par dzeramā ūdens kvalitāti, analīžu veikšana palīdzēs gūt daudzas atbildes. Cik bieži? Pilsētas dzīvoklī mītošie var lielā mērā paļauties uz pašvaldību, bet reizi 5 – 10 gados to var mēģināt darīt. Tiem, kas dzīvo privātmājās un ūdeni iegūst no akas, ūdens analīzes vēlams veikt vismaz reizi gadā.

    Gruntsūdeņu kvalitāte Latvijā mainās pa gadalaikiem un var pasliktināties pavasarī, kad pārplūst daudzas ūdens tilpnes. Pārējā laikā ūdens kvalitātei vajadzētu būt vienmērīgai, ja vien nav novērojams ārējs piesārņojums.

    Vai izmantot filtrus? Tiem, kas vēlas iegūt tīrāku ūdeni vai mazināt ūdens cietību, filtru uzstādīšana viennozīmīgi ļautu uzlabot ūdens kvalitāti. Atkarībā no analīžu rezultātiem ir uzstādīt filtrus, kas attīra, mīkstina, atdzelžo, cietina vai mineralizē ūdeni. Iespējas un tehniskie risinājumi ir dažādi, atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko. Mēs varam palīdzēt, turklāt konsultējam bezmaksas.

info
close
Sazināties!