Cik daudz ir jādzer ūdens?
Ūdens ir dzīvības pamats un ir ļoti būtisks visu ķermeņa funkciju nodrošināšanai. Pētījumi liecina, ka līdz pat 60% no cilvēka ķermeņa kopējās masas veida ūdens. Visvairāk tas ir plaušās, sirdī un smadzenēs, bet vismazāk kaulos. Protams, bērnu un zīdaiņu ķermenī ūdens ir vēl krietni vairāk.
Tā kā ūdens ir pamats un tiek izmantots visu dzīvībai nepieciešamo funkciju nodrošināšanai mums ir regulāri, visas dienas garumā jāatjauno ūdens krājumi ķermenī. To, cik daudz dzert ūdeni nosaka:
- Fiziskā un garīgā slodze, tās apjoms un intensitāte;
- Apkārtējās vides temperatūra un mitruma līmenis;
- Vecums;
- Veselības stāvoklis.
Cik daudz ūdens ir jāizdzer dienā?
Agrāk rekomendācijās, lielākoties, bija norādīts, ka ir jādzer 30 mililitri uz vienu ķermeņa masas kilogramu dienā. Ja cilvēks sver 100 kg, tad dienā viņam būtu jāizdzer 3 litri ūdens. Attiecīgi 50 kg smags cilvēks varētu iztikt ar 1,5 litru ūdens.
Karstā laikā, intensīvas fiziskās slodzes laikā vai slimojot vajadzība pēc ūdens palielināsies un, visticamāk, gribēsies dzert vairāk kā ierasts. Aktīvi sportojot, ķermenis vairāk svīdīs un vajadzība pēc ūdens var pieaugt pat dubultā.
Vai tas nozīmē, ka 100 kg smagam cilvēkam parastos apstākļos ir jāizdzer tieši 3 litri ūdens, bet intensīvas slodzes laikā vairāk? Jā, un, Nē. Katrs ķermenis ir individuāls un arī vajadzības var nedaudz atšķirties. Papildus tam ir jāņem vērā, cik daudz ūdens tiek uzņemts ar pārtiku un citiem dzērieniem (sulas, tēja, kafija).
Arbūzi, melones, gurķi, tomāti, āboli, apelsīni, dažādas ogas satur ļoti lielu ūdens daudzumu. Ja ēdīsiet vairumā šādus pārtikas produktus arī dzert gribēsies mazāk.
Kā precīzi aprēķināt, cik ūdens dienā jāizdzer? Dzeriet tik daudz, cik gribās un vēl mazliet. Papildus tam, ja liekas, ka gribas ēst, vispirms nedaudz padzerieties. Pilnīgi iespējams, ka jūs gribat, nevis ēst, bet dzert.
Vai es dzeru pārāk maz ūdeni?
Ja dienā izdzerat mazāk par 1,5 litriem, tad pacentieties palielināt uzņemtā ūdens daudzumu. Nemēģiniet izdzert visu dienas normu vienā ņēmienā, bet sadaliet to visas dienas garumā.
Vai viss ūdens ir vienāds un vienlīdz labs?
Nē, mūsu ķermenis lieliski apzinās, ka ūdens kvalitāte ir dažāda. Mēs varam pārbaudīt tā izskatu, smaržu un garšu.
Augstas kvalitātes ūdens ir caurspīdīgs, bez smaržas un bez garšas.
Ja jūtat kādus piemaisījumus, ūdens ir netīrs vai smirdīgs, to negribēsies dzert. Šī nav tikai iedoma, bet evolūcijas gaitā attīstījusies cilvēka ķermeņa aizsardzības sistēma. Dzerot tīru ūdeni mēs pasargājam sevi no dažādiem vīrusiem, baktērijām un arī dažādu ķīmisko elementu pārliekas klātbūtnes ūdenī.
Ne visas mājsaimniecības Latvijā var lepoties ar teicamu ūdens kvalitāti. Ciets, pārlieku dzelžains vai duļķains ūdens ir galvenās sūdzības Daži mēģina izlīdzēties, dzerot avota ūdeni, taču tas prasa papildus laiku un var būt šaubas par avota ūdens kvalitāti. Kā liecina eksperimenti Latvijā, arī ūdens, kas iztek no avotiem var būt piesārņots, bet pēc garšas un smaržas to nevar manīt.
Kāds ir risinājums? Ja vēlaties iegūt mājās tīru ūdeni vispirms ir jāveic ūdens analīzes. Pēc tām varēs pateikt, vai ūdeni ir nepieciešams papildus attīrīt vai filtrēt. Izklausās sarežģīti, taču patiesībā gaužām vienkārši. Ja vēlaties uzlabot dzeramā ūdens kvalitāti, sazinieties ar mūsu speciālistiem. Paņemsim analīzes, tiksim skaidrībā un, ja būs nepieciešams atradīsim jums piemērotāko risinājumu.
- Categories:
- Noderīgi