Smirdīgs ūdens – vai pie vainas sērudeņradis

  • 2021-06-22

    Smirdīgs ūdens – vai pie vainas sērudeņradis

    Dzeramais ūdens smird pēc puvušām olām? Varat būt gandrīz pilnīgi droši, ka pie vainas ir sērūdeņradis.

    Sērūdeņradis ir bezkrāsaina, indīga un reizē arī ūdenī šķīstoša gāze, kas tam piešķir puvušu olu smaku. Sērūdeņraža gāze rodas, kas sēra baktērijas ūdenī noārda sēra savienojumus. Šādi procesi var notikt gruntsūdeņos, akās, ūdens sadales sistēmās un arī ūdens sildītājos.

    Sēra baktērijas veido gļotas, kas var aizsprostot santehnikas un ūdens apūdeņošanas sistēmas. Līdztekus sēra baktērijām nereti sastopamas arī dzelzs baktērijas, kas var padarīt ūdeni brūnu un rūsainu.

    Nelielās devās dzert ūdeni, kas piesārņots ar vājas koncentrācijas sērūdeņradi, lielākoties nav veselībai kaitīgi. Tajā pašā laikā tas ir ļoti nepatīkami un var ātri novest pie vemšanas.

    Kā noteikt piesārņojuma avotu?

    Precīzi noteikt ūdens piesārņojuma līmeni palīdz ūdens analīzes, taču sākotnēji var pietikt arī ar degunu. Atgrieziet auksto ūdeni un pasmaržojiet to, pēc tam atveriet tikai karstā ūdens krānu. Ja smird tikai karstais ūdens, iespējams, pie vainas ir ūdens sildītājs (boileris). Ja pēc pāris minūšu ūdens tecēšanas smaka pazūd (aukstais vai karstais ūdens) pie vainas būs santehnika.

    Tāpat smaka var nākt arī no kanalizācijas vai ūdens caurulēm. Pēdējās vainas var atrisināt, ielejot tajās veikalos nopērkamos dezinfekcijas līdzekļus, kas tiek galā ar visām baktērijām.

    Kā attīrīt dzeramo ūdeni no sērūdeņraža?

    Situācijās, kad puvušo olu smaka nepazūd arī pēc ilgstošas ūdens tecināšanas jāuzstāda speciāli ūdens attīrīšanas filtri. Tajos primāri tiek izmantota aktivētā ogle vai mangāna dioksīds. Aktivētās ogles filtri var būt risinājums reizēs, kad sērūdeņraža koncentrācija ir zema. Tiklīdz tā pārsniedz noteiktas robežas parasti filtrā tiek izmantots mangāna dioksīds.

    Ar sērūdeņradi var tikt galā arī ūdens aerators. Aerācijas procesā ūdens tiek sajaukts ar gaisu, kas ļauj atbrīvot to no sērūdeņraža gāzes.

    Mūsdienās, kad cilvēki aizvien vairāk domā par savu veselību un labsajūtu ūdens filtri kļūst aizvien populārāki. Tos var uzstādīt lauku viensētās un privātmājās, kur ūdens tiek iegūts no akas vai spices, dzīvokļos, kā arī  centralizētās ūdens apgādes sistēmu attīrīšanas stacijās. Ja vēlaties būt droši, ka pie vainas ir sērūdeņradis, vispirms veiciet ūdens analīzes. Pēc rezultātu saņemšanas varēsiet izvēlēties labāko risinājumu, kā attīrīt dzeramo ūdeni, būtiski uzlabojot tā kvalitāti.

info
close
Sazināties!