Vai dzelžains ūdens ir kaitīgs?

 • 2021-11-14

  Vai dzelžains ūdens ir kaitīgs?

  Atverot krānu pa to tek netīrs, rūsains ūdens? Dzert vai nedzert – tāds ir jautājums? Izskats, smarža un garša nerada vēlmi to iedzet, bet vai tas ir arī kaitīgs cilvēka veselībai?

  Šādus un līdzīgus jautājumus Latvijā joprojām uzdod gana daudz cilvēku. Liela daļa no viņiem dzīvo privātmājās, citi daudzdzīvokļu mājās, kur līdz galam nav sakārtota ūdensapgādes sistēma.

  Vai dzelžains ūdens ir indīgs? Vairumā gadījumu, nē, taču dzelzs koncentrācija jau virs 0,3 mg/l padarīs to lietošanai uzturā nepatīkamu. Teorētiski, ja dzelzs koncentrācija ūdenī ir ārkārtīgi augsta tā var novest pie saindēšanās ar dzelzi. Pateikt, kur ir šī robeža, lai noteiktu vai ūdens dzelžainums padara to jau indīgu var tikai speciālisti. Praksē tas nozīmē veikt ūdens analīzes, lai noteiktu tā ķīmisko sastāvu.

  Pēc testēšanas rezultātu iegūšanas varēsiet izlemt, ko tālāk vēlaties darīt. Ja dzelzs koncentrācija ūdenī nebūs veselībai kaitīgā diapazonā, to var turpināt lietot uzturā arī turpmāk. Protams, tas nav sevišķi patīkami un daļa cilvēku mēģina izlīdzēties ar ūdens iegādi pudelēs vai regulāri dodas uz avotu. Arī tā var rīkoties, taču ilgtermiņā daudz ekonomiskāks variants būtu ūdens atdzelžošana. Tas tiek panākts, uzstādot speciālu ūdens filtru, ko var kombinēt arī ar citiem filtriem, kas attīra ūdeni arī no kaitīgām baktērijām, smagajiem metāliem un to arī mīkstina.

  Kā pārbaudīt vai man ir rūsains ūdens mājās?

  Dzelzs ir samērā plaši izplatīts minerāls un pietiek ar samērā nelielu tā daudzumu, lai dzeramais ūdens iekrāsotos brūnā krāsā. Pirmo iespaidu par ūdens kvalitāti varat gūt aplūkojot savu santehniku (pods, izlietne, duškabīne, vanna) vai baltās drēbes pēc mazgāšanas. Dzelžains ūdens salīdzinoši īsā laika periodā visu iekrāsos rūsganā krāsā.

  Nekādu detalizētāku informāciju bez ūdens ķīmiskas pārbaudes mājās jūs nevarēsiet iegūt. Ja neapmierina ūdens krāsa, garša vai smarža un ir vēlme pārliecināties par tā ķīmisko sastāvu ir jāveic ūdens testēšana. Ūdens paraugu var noņemt katrs pats (ja māk pareizi) vai izsaukt speciālistus pie sevis uz mājām.

  Nākamais solis ir problēmas novēršana – ūdensapgādes sistēmas sakārtošana vai vismaz ūdens attīrīšanas iekārtas uzstādīšana. Pēdējā sastāv no vairākiem ūdens filtriem un nodrošina, ka ūdens tiek attīrīts no visiem kaitīgajiem piemaisījumiem. Rezultātā ir iespējams iegūt ideālas kvalitātes ūdeni savā mājā un jebkurā laikā.

  Ar ko sākt?

  Ūdens ir cilvēka dzīvības pamats un ir tikai likumsakarīgi rūpēties, lai ģimene ikdienā uzturā lietotu maksimāli kvalitatīvu ūdeni. Ja vēlaties,  ko darīt lietas labā vai ir jautājumi par ūdens attīrīšanu un ūdens filtriem, sazinieties ar mums. Garantējam bezmaksas konsultācijas un strādājam ar klientiem visā Latvijā.

info
close
Sazināties!