Latvijā pēdējos gados aizvien biežāk veikalos ir redzami ūdens filtri krūzes. Dažādos izmēros, krāsās un tilpumos tie tiek piedāvāti kā ūdens filtrēšanas risinājums mājsaimniecībām, taču vai ir jēga šādas krūzes pirkt? Atbilde nav viennozīmīga, jo ir jāņem vērā vairākas nianses.
Ūdens kvalitāte ne vienmēr ir optimāla
Ūdens kvalitāte Latvijā kopumā ir vērtējama kā laba, taču ne visur un vienmēr. Vietās, kur ūdensapgāde tiek nodrošināta centralizēti, par ūdens tīrību rūpējas pašvaldību uzņēmumi. Regulārs ūdens kvalitātes monitorings un analīzes nodrošina, ka ūdens attīrīšanas var tikt nodrošināti augstākie tīrības standarti, bet ne vienmēr tas tā notiek.
Gan daudzdzīvokļu mājās, gan privātmājās, kas pieslēgušās centralizētai ūdensapgādei var būt vecas un savu laiku jau nokalpojušas ūdens caurules, kas būtiski pasliktina ūdens garšu, smaržu un izskatu. Šādas caurules, protams, būtu jāmaina, bet kopīpašumā ne vienmēr ir iespējams panākt vienošanos par apjomīgām investīcijām.
Arī privātmāju īpašniekiem, kas iegūst ūdeni no akas vai spices reti, kad ir apmierināti ar iegūtā ūdens kvalitāti un meklē veidus, kā to uzlabot. Ir cilvēki, kas izvēlas pirkt ūdeni pudelēs (iespējami dārgākais risinājums), braukt uz avotu, izlīdzēties ar ūdens filtrēšanas krūzēm vai izlemj atrisināt problēmu pilnībā. Apskatīsim detalizētāk ūdens krūzes ar filtru īpašības.
Vai ūdens filtrēšanas krūze ir labākais risinājums ūdens attīrīšanā?
Ūdens filtra krūze, lielākoties, ir dažādu krāsu plastmasas trauki ar vāku, kurā ievieto maināmas filtrēšanas kasetnes. To tilpums svārstās no 1,3 l līdz 4,2 l. Savlaicīgi plānojot un taupīgi rīkojoties, ar to var pietikt individuālai lietošanai vai mazai ģimenei dzeršanai. Ar zināmām neērtībām šādas ūdens filtru krūzes var lietot arī, lai ēst gatavošanā izmantotu jau iepriekš attīrītu ūdeni, taču tas viennozīmīgi nav pats ērtākais vai labākais variants.
Pirms iegādāties šādas ierīces ir vērts ņemt vērā vairākas to īpatnības:
- Izmaksas. ūdens filtra kasetnes, kas veic reālo ūdens attīrīšanu ir regulāri jāmaina. Maiņas biežums atkarīgs no ūdens kvalitātes un lietošanas intensitātes. Orientējoši pēc 150 l attīrīšanas, bet reizēm arī biežāk, ja ūdens ir netīrāks.
- Ierobežota spēja attīrīt dažāda veida ūdens piesārņotājus. (Lai precīzāk novērtētu ūdens kvalitāti ir jāveic ūdens testēšana.)
- Ierobežota kapacitāte filtrēt ūdeni. Nav piemērotas lielām ģimenēm vai intensīvai ūdens patērēšanai. Neattīrīts ūdens joprojām tecēs pa krānu izlietnē, dušā, vannā, podā, trauku mašīnā, boilerī u.c. ūdens ieguves vietās.
- Lēna filtrēšana, sevišķi ja filtrs jau ir nedaudz aizsērējis vai tuvojas tā kalpošanas laika beigas. Šādās situācijās var nākties gaidīt pat vairākas minūtes, līdz ūdens izfiltrējas.
Alternatīvi risinājumi visa ūdens attīrīšanai
Patlaban ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespējams izvēlēties ūdens attīrīšanas sistēmas un filtrus, kas ļauj pilnībā attīrīt visu mājās, birojā, kafejnīcā vai rūpnīcā vajadzīgo ūdeni. Ikviens no šiem risinājumiem ļauj būtiski uzlabot ūdens kvalitāti un neknapināties ar ūdens lietošanu.
Atkarībā no ūdens lietošanas mērķa un vajadzīgās caurplūdes jaudas ir iespējams uzstādīt ikvienai situācijai atbilstošu ūdens filtrēšanas sistēmu.
Ūdens atdzelžošana un ūdens mīkstināšana ir visbiežāk paustās vajadzības, taču ūdens filtri spēj daudz vairāk, t.sk. attīrīt ūdeni no dažādiem piemaisījumiem un piesārņojuma avotiem (smagie metāli, organiskās nogulsnes, baktērijas, vīrusi, pesticīdi, herbicīdi, dzelzs un dažādi citi ķīmiskie elementi). Nepieciešamības gadījumā var tikt uzstādīti arī reversās osmozes filtri, kas ļauj iegūt ideāli tīru ūdeni. Izmantojot šo tehnoloģiju, cauri reversās osmozes membrānai cauri var izkļūt tikai ūdens molekulas. Viss pārējais paliek otrā pusē.
Pēc attīrīšanas dzeramais ūdens kļūs tik tīrs, svaigs un gards, ka ūdens filtra krūzes vairs pat netiks apskatīts kā variants. Pilnīgi iespējams, ka, atskatoties pagātnē, pat liksies dīvaini, ka kādreiz esat apsvēruši to izmantošanu vai pat esat iegādājušies.
Pirmais solis, izvēloties filtrus, ir jau pieminētās ūdens analīzes. Filtru izvēle un uzstādīšana tiek veikta, balstoties uz iegūtajiem datiem par ūdens ķīmisko sastāvu. Ja pastāv bažas par ūdens mikrobioloģisko piesārņojumu, ir papildus jāveic arī mikrobioloģiskās analīzes. Reizēm gadās klienti, kas vēlas uzstādīt filtrus, neveicot ūdens testēšanu. To var darīt, taču jāņem vērā, ka bez analīžu veikšanas var tikt izvēlēta ūdens attīrīšanas sistēma, kas var nebūt pati atbilstošākā un arī rada papildus izmaksas.
Ja vēlaties saņemt bezmaksas konsultācijas par ūdens analīzēm vai ūdens filtru iegādi un uzstādīšanu, sazinieties ar mūsu speciālistiem.
- Categories:
- Noderīgi