Tīrs dzeramais ūdens ir būtisks priekšnoteikums mūsu veselībai un jau izsenis cilvēki izvēlas dzīvot un būvēt pilsētas vietās, kur dzeramā ūdens resursi ir pieejami pietiekamā daudzumā. Ūdens tiek izmantots uzturā un pārtikas gatavošanai, mazgāšanai, atpūtai, kā arī ražošanā un apstrādes rūpniecībā.
Kā pārliecināties, ka ūdens ir drošs lietošanai uzturā?
Mūsu maņas jau no dzimšanas ir pielāgotas tam, lai atpazītu dažādus piesārņojuma avotus apkārtējā vidē un ūdens, šādā aspektā raugoties, nav nekāds izņēmums. Pat neveicot ūdens analīzes laboratorijā, mēs zinām, ka tīrs ūdens ir caurspīdīgs, bez garšas un bez smaržas. Ja kāds no šiem nosacījumiem neizpildās, uzreiz rodas šaubas par ūdens tīrību.
Pilsētās dzīvojošie nereti sūdzas, ka pa krānu tekošais ūdens ir hlorēts. Hlors ir viens no ķīmiskajiem elementiem ar kura palīdzību ūdens tiek attīrīts un parasti tiek izmantots niecīgos daudzumos. Jutīgāki cilvēki to, protams, pamana un nepatikā rauc degunu.
Neesat pārliecināti, kā smaržo hlors? Aizejiet uz peldbaseinu. Arī tur hlors tiek izmantots ūdens attīrīšanā, taču daudz spēcīgākā koncentrācijā, lai nodrošinātu ūdens atbilstību sanitārajām prasībām. Labākais veids kā atbrīvoties no hlora smakas uz ādas vai matos ir tīrs ūdens. Pēc peldes obligāti noskalojieties dušā, vajadzības gadījumā izmantojot arī dušas želeju.
Kā attīrīt ūdeni? Vai tas ir vajadzīgs?
Ja vēlaties atbrīvoties no hlora piegaršas un smaržas, to ir iespējams izdarīt. Viens risinājums ir pirkt ūdeni pudelēs. Ilgtermiņā tas ir visdārgākais variants un gadu gaitā izmaksās jums vairākus tūkstošus eiro. Otra iespēja ir uzstādīt mājās ūdens filtrēšanas sistēmu, kas attīrīs un bagātinās ūdeni ar minerālvielām (ja nepieciešams). Ūdens garšu un smaržu ar filtriem var mainīt pēc vajadzības un to var pieskaņot katrai gaumei. Trešais variants ir turpināt dzert ūdeni, kas nedaudz ož vai garšo pēc hlora. Lai arī negaršīgs, veselībai kaitīgs tas nav un to var lietot uzturā.
Kādas ir citas biežākās sūdzības par ūdens kvalitāti? Latvijā cilvēki mēdz ievērot, ka ūdens ir ciets (kaļķakmens), dzelžains (brūnā krāsā ar rūsas nosēdumiem uz santehnikas) vai retāk ož pēc vecām olām (sērūdeņradis). Krietni mazāk sūdzības raisa smagie metāli, pesticīdi un mikrobioloģiskais piesārņojums.
Iespējams, evolūcijas gaitā mēs iegūsim spēju pamanīt ar savām maņām arī šādu piesārņojumu, bet šobrīd to noteikt var tikai un vienīgi ūdens testēšanas laboratorijās. Ja aizdomas apstiprinās, ūdens attīrīšanā ir jāizmanto reversās osmozes filtri. Atšķirībā no citām filtrēšanas metodēm, šī ļauj attīrīt ūdeni no pilnīgi visiem piemaisījumiem. Speciālām membrānām cauri tiek tikai ūdens molekulas, bet visi pārējie piemaisījumi paliek filtra otrā pusē.
Netīrs dzeramais ūdens ir kaitīgs
Saskaņā ar ANO aplēsēm 2019. gadā pasaulē bija aptuveni 2,2 miljardi cilvēku, kuriem nebija pieejams drošs un tīrs dzeramais ūdens. Netīra ūdens lietošanas rezultātā ik gadu mirst gandrīz 300 tūkstoši bērnu vecumā līdz 5 gadiem.
Kā tas skar Latviju? Šobrīd varam būt pateicīgi, ka Latvijā ir lieli un salīdzinoši tīri ūdens resursi. Valsts mērogā centralizēto ūdens attīrīšanas sistēmu tīkls ir izveidots, Veselības inspekcija kontrolē tā kvalitāti un dzeramā ūdens lietošana pilsētniekiem ir samērā droša. Tajās retajās reizēs, kad tiek konstatēti būtiski pārkāpumi pašvaldību iestādes tos arī salīdzinoši ātri novērš. Mums pat ir izstrādāti Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka “Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtību”, taču tas netiek attiecināts uz privātmājām un ir vēl citi izņēmumi.
Atbilstība prasībām arī nenozīmē, ka ūdens vienmēr atbilst augstākajiem garšas un kvalitātes standartiem. Jau secinājām, ka ūdens var garšot arī pēc hlora un tā skaitīsies normāla situācija. Tāpat problēmas mēdz rasties privātmāju iedzīvotājiem, kas iegūst ūdeni no akām vai dziļurbumiem. Šādās individuālās ūdens ieguves vietās, par tā tīrību atbildīgs ir pats īpašnieks.
Eksperti iesaka pārbaudīt akas ūdeni vismaz pāris reizes gadā, bet to dara tikai retais. Rezultātā saimnieks nevar būt drošs, ka dzeramais ūdens viņa mājā ir tīrs. Tas var būt piesārņots ar lauksaimniecības, rūpnieciskās ražošanas pārpalikumiem vai kanalizāciju. Lai arī sekas nav manāmas uzreiz, tās var izpausties ilgtermiņā. Ja jums rūp sava veselība, ir vērts veikt ūdens testēšanu.
Tīrs ūdens ir svarīgs ne tikai veselībai
Situācijās, kad tiek apsvērta ūdens attīrīšana, to ir vērts veikt ne tikai savas un bērnu veselības dēļ. Filtru uzstādīšana var palīdzēt arī samazināt elektrības rēķinu un pagarināt santehnikas mūžu. Kādēļ?
Kaļķains ūdens nav tikai izteiciens. Tas aizkaļķo sild-elementus un, lai uzsildītu ūdeni ir jāpatērē vairāk elektrība, kā arī tiek samazināts sadzīves tehnikas kalpošanas laiku. Kaļķains ūdens arī palielina mazgājamā līdzekļa patēriņu, kas arī ir papildus izmaksas.
Estēti un perfekcionisti, kas mājās saskaras ar rūsainu ūdeni savukārt novērtēs atdzelžošanas filtrus, kas ļaus santehnikai atkal izskatīties tīrai un spožai. Arī baltā veļa, kas iepriekš iekrāsojās rūsaina, pēc ūdens attīrīšanas varēs saglabāt savu patieso krāsu.
Kopumā varam secināt, ka tīrs ūdens mūsdienās joprojām ir cilvēku pamatvajadzība, bet tā iegūšana ne vienmēr ir vienkārša. Ja liekas, ka ūdens kvalitāte varētu būt labāka, ūdens attīrīšanas filtri ir labākais variants, kā to panākt ātri un efektīvi.
- Categories:
- Noderīgi